Gdzie kamperem na dziko w Polsce? Bezpieczne nocowanie w terenie.

Nocowanie w kamperze czy przyczepie kempingowej nie musi od razu oznaczać parkowania na wyznaczonym parkingu. Wybierając jednak nocleg na dziko warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Rozbijając się na dziko jesteśmy bliżej natury, możemy cieszyć się większym spokojem i mamy dużo więcej wolności. To wszystko przekłada się na komfort wypoczynku i spełnienie naszych oczekiwań. Znajdując ustronne miejsca do zatrzymania się możemy odpoczywać dokładnie według naszych potrzeb. Chcąc w Polsce zażyć kamperowania na dziko, warto pamiętać o prostych zasadach, dzięki którym spokojnie spędzimy noc i nie zapłacimy mandatu. Taki dodatkowy koszt biwakowania w niedozwolonym miejscu, nawet w Polsce może być spory. Pamiętajmy więc o lokalizacjach w których nam nie wolno obozować, pilnujmy czystości i pozostawmy miejsce w takim stanie w jakim go zastaliśmy. 

Nocowanie kamperem na dziko - czy wolno w Polsce?

W przeciwieństwie do większości europejskich krajów, w Polsce na większości jej terytorium, nie ma zakazu nocowania na dziko. Pamiętajmy jednak, że niezależnie czy kampera, przyczepę kempingową czy namiot nie możemy rozstawiać na terenie rezerwatów przyrody, na plaży i w górach. Warto pamiętać, że na każdym prywatnym terenie potrzebujemy do biwakowania na nim, zgody właściciela. Również chcąc wjechać do lasu musimy pamiętać o tym, że w Polsce obowiązuje zakaz wjazdu do niego pojazdów spalinowych, poza ściśle do tego wyznaczonymi drogami. W ostatnich latach z inicjatywy lasów państwowych stworzono mapę miejsc w lasach w których możemy bez obaw biwakować, jedynie po wcześniejszym powiadomieniu o tym nadleśnictwa drogą elektroniczną. Dotyczy to przebywania w lesie na określonych warunkach i pod warunkiem przestrzegania wszystkich przepisów ale i tak jest dużym ułatwieniem dla wszystkich chcących spędzić noc między drzewami.

Gdzie nocować kamperem, żeby było bezpiecznie.

Oprócz sprawdzenia czy możemy obozować jedną noc lub dłużej w konkretnym miejscu i jakie zasady w związku z tym obowiązują, warto też zadbać o inne kwestie. W przypadku spania na dziko trzeba pamiętać o zapasach wody i jedzenia. Dodatkowo w przypadku kampera, do podstawowej list potrzebnych rzeczy warto dodać gaz i generator prądu lub baterie słoneczne. Wygodnie również jest mieć dostęp do urządzenia do ogrzewania kampera i wody. Odpowiednia organizacja przedmiotów w kamperze również ma bardzo duży wpływ na komfort i wygodę jazdy. W komfortowym wykorzystaniu wolnej przestrzeni ogromnie przydatny staje się MOON BOX Adventure.

Spanie na dziko nie tylko obniża koszty podróży, ale dostarcza również niezapomnianych wrażeń i tworzy piękne wspomnienia. Wybierając miejsce, w którym chcemy zatrzymać się na dziko kamperem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Respektujmy zakazy i nakazy obowiązujące w konkretnym miejscu. Nie niszczmy i nie zaśmiecajmy miejsc w których jesteśmy. Ważne, abyśmy zawsze starali się zostawić po sobie dane miejsce w takim stanie, w jakim je zastaliśmy na początku naszego pobytu. Po nas w danym miejscu mogą pojawić się następne osoby, które szukają czystej i przyjemnej lokalizacji na łonie natury.

Nocowanie kamperem poza kempingiem

Dla wszystkich podróżujących kamperem ważny jest komfort i spokój w czasie odpoczynku. Dlatego często wybieramy miejsca w pobliżu jezior, w lasach lub blisko plaży. W niektórych przypadkach zatrzymując się na terenach prywatnych możemy nie być oczekiwanymi gośćmi, więc pamiętajmy aby zawsze zapytać o zgodę właściciela. Unikniemy wtedy przykrych sytuacji. Więc jak najlepiej znaleźć miejsca do kamperowania na dziko? Z pomocą przychodzą nam odpowiednie apki i strony internetowe. Dzięki nim nawet będąc już w trasie znajdziemy szybko ich lokalizacje. Na forach internetowych znajdziemy bez trudu poradniki i opisy ciekawych miejsc. Często również dobrze jest zapytać innych podróżujących w ten sposób. Polecanie sobie sprawdzonych miejscówek to bardzo dobry pomysł. W podróżowaniu na dziko trafimy również na problemy których nie mamy na zorganizowanych kempingach. Głównie chodzi tutaj o dostęp do wody i sposoby na pozbycie się szarej wody. Nie ma na to jednego sposobu, tak jak jeszcze czystą wodę teoretycznie znajdziemy na każdej stacji benzynowej tak już pozbycie się ładunku może być trudne. Biwakowanie w dozwolonym miejscu, specjalnie z odpowiednią infrastrukturą mając komfortowe miejsce postojowe jest na pewno bardziej komfortowe i często wygodniejsze, ale jeżeli szukamy spokoju i ciszy wybierajmy bardziej ustronne miejsca. Nie zależnie od tego jaki rodzaj wypoczynku wybierzemy możemy zapewnić sobie wygodę i komfort w naszym kamper vanie korzystając z elementów Moon Box. 

Komentarze (0)

Product added to wishlist

Administratorem danych osobowych Klientów strony Van der Moon jest Vitberg - Jacek Sikora